Baterie podtynkowe - co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Baterie podtynkowe - co trzeba wiedzieć?

Baterie podtynkowe charakteryzują się tym, że na powierzchni ściany montuje się jedynie wylewkę i uchwyt (w przypadku baterii umywalkowej) lub wylewkę, uchwyt na słuchawkę i przełącznik (baterie wannowe i prysznicowe), natomiast wszelkie przyłącza, gwinty i korpus baterii są ukryte w ścianie. Dzięki temu bateria podtynkowa nie odstaje od ściany tak bardzo, jak klasyczna natynkowa, ale niekoniecznie oznacza to, że zajmuje mniej miejsca i jest lepszym rozwiązaniem do małej łazienki.

Osprzęt baterii, który jest schowany w ścianie, również zajmuje kilka centymetrów. W zależności od warunków budowlanych - do montażu baterii podtynkowej niezbędne jest albo wykucie w ścianie miejsca na osprzęt, albo umieszczenie go w przedściance, najczęściej wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej. W przypadku montażu w przedściance - o tę przestrzeń musimy pomniejszyć powierzchnię łazienki, a standardowa głębokość takiej ścianki, uzależniona od stalowych profili montażowych, wynosi co najmniej 10 cm.

Bateria podtynkowa umywalkowa - na co zwrócić uwagę przy montażu?

Umywalkowa bateria podtynkowa doskonale wygląda z umywalką nablatową. Aby to zestawienie było również funkcjonalne, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim należy dostosować długość wylewki baterii do głębokości montażu umywalki. Odległości te będą dobrze dobrane, jeśli strumień wody będzie trafiał w centralną cześć umywalki. Wówczas mamy pewność, że wygodnie umyjemy ręce, a woda nie będzie zanadto chlapać poza umywalkę.

Znaczenie ma również wysokość montażu baterii względem rantu umywalki. Umywalki stawiane na blacie mają różne wysokości - od dość płytkich, jak Bellezza POP Gamma, po wysoko wyprofilowane miski - jak Oltens Lagde. Montaż baterii podtynkowej musi być wykonany w taki sposób, aby móc wygodnie użyć uchwytu oraz włożyć ręce pod strumień wody. Przyjmuje się, że przy bateriach podtynkowych perlator/wylot wody powinien się znajdować na wysokości ok. 15 cm od krawędzi umywalki.

Ważne: nie jest to wysokość montażu korpusu baterii, lecz wylotu wody. Oś montażu zawsze znajduje się nieco wyżej. Często w materiałach producenta baterii, oprócz dokładnych wymiarów produktu, znajdziemy również sugerowane wartości optymalne dla montażu danego modelu - warto z tego skorzystać przy instalacji!

Uwaga! Bateria umywalkowa podtynkowa nie będzie rozmieszczona symetrycznie względem osi umywalki - tak będzie zamontowana jedynie jej wylewka. Przy bateriach jednouchwytowych - uchwyt będzie zamontowany z lewej lub prawej strony wylewki.

Umywalka nablatowa z baterią podtynkową - jaki blat wybrać?

Wybór blatu łazienkowego do umywalki nablatowej to nie tylko estetyka spójna z aranżacją wnętrza. Ogromne znaczenie ma tutaj funkcjonalność. Blat umywalkowy jest narażony na częsty kontakt z wodą, a w przypadku stosowania baterii podtynkowej - ze zwiększonym natężeniem. Sięganie do uchwytu baterii mokrymi rękami oznacza, że także przestrzeń między umywalką nablatową a ścianą będzie zachlapana wodą. To najbardziej problematyczne miejsce w przypadku montażu umywalki blisko ściany - utrudniony dostęp powoduje, że nie jest łatwo przetrzeć je do sucha. Jakie wyjście proponujemy?

Dobrym rozwiązaniem jest montaż blatu z kamienia lub konglomeratu. To materiały całkowicie wodoodporne, a także niezwykle trwałe. Wadą tej opcji jest koszt - blaty z kamienia lub konglomeratu są droższe, niż laminaty lub impregnowane drewno. Dodatkowo - nie mamy tu tak dużych możliwości aranżacyjnych - szczególnie, jeśli zależy nam na konkretnym kolorze blatu lub efekcie drewna.

Blaty foliowane lub drewniane będą tańsze, a wybór wzorów znacznie większy, są jednak mniej odporne na wodę. Bardzo ważne w tym przypadku jest dopilnowanie prawidłowego montażu, szczególnie połączeń blatu z krawędzią umywalki oraz ścianą. Przy wyborze blatu do umywalki stawianej musimy rozważyć: czy będziemy pamiętać o jego przecieraniu, impregnacji? Jeśli tak, wówczas dobrze sprawdzi się dobrej jakości blat z laminowanej lub foliowanej płyty meblowej, mdf, kompozytu lub drewniany. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi - lepiej wybrać całkowicie odporne na wodę blaty z kamienia lub konglomeratu.

Bateria umywalkowa podtynkowa - jaki model wybrać?

W ofercie producentów armatury znajdziemy niezliczoną ilość modeli baterii umywalkowych podtynkowych. Dostępne są modele we wszystkich wykończeniach - czarne baterie w macie, połyskujące baterie chromowane, baterie złote i ze stali szczotkowanej.

Możemy wybierać wśród wzorów minimalistycznych, jak czarne Evolve Aksja-D czy Tres Study Exclusive, których delikatne kształty wylewki i uchwytu pasują do prostych, skromnych aranżacji. Bardziej geometryczne i widoczne na ścianie będą modele z płytką łączącą wylewkę i uchwyt baterii - jak w biżuteryjnym, czarno - złotym modelu FDesign Seppia, chromowanym Evolve Grande-D lub czarnym, matowym Oltens Gota.

Wielbiciele symetrii (dwa kurki, a wylewka symetrycznie względem osi umywalki!) oraz wzorów retro, na pewno zwrócą uwagę na wyjątkowy model Deante Temisto, dostępny w wykończeniu chromowanym i w mosiądzu. Dwa kurki, ale zdecydowanie inny, bo industrialno - loftowy charakter, ma rownież model Laveo Muro. Wariant w kolorze grafitowym sprawdzi się doskonale w kompozycji z płytkami imitującymi beton lub kamień, a także z płytką - cegiełką w stylu subway.

Bateria podtynkowa wannowa - co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Bateria wannowa podtynkowa to najczęściej zestaw obejmujący kilka elementów - wylewkę wannową, uchwyt regulacji wody z przełącznikiem na słuchawkę prysznicową oraz słuchawkę prysznicową. O czym warto pamiętać przy wyborze zestawu wannowego?

Przede wszystkim dobrze jest wyobrazić sobie, jak zestaw zostanie rozplanowany na ścianie. W wariancie podtynkowym przyłącze węża prysznicowego będzie osobnym elementem na ścianie, podobnie wylewka wannowa z przełącznikiem, potrzebny będzie również uchwyt na słuchawkę (jeśli nie jest częścią przyłącza węża prysznicowego). To aż 4 elementy o łącznej szerokości ok 40 cm, jak w zestawie Oltens Molle. Najlepiej wszystkie te elementy będą się prezentować w jednej osi, dlatego warto się zastanowić, czy będzie na to miejsce (także w ścianie!) oraz gdzie będą wyglądać najkorzystniej. Można również zdecydować się na model podtynkowy, który wszystkie elementy ma zamontowane w jednej płytce czołowej, na przykład prosty i elegancki Paffoni Elle.

Zawsze należy pamiętać, że umiejscowienie baterii jest najczęściej podyktowane lokalizacją przyłącza - może się więc okazać, że montaż baterii wannowej w wariancie podtynkowym nie będzie możliwy w preferowanym miejscu. Tę decyzję należy podjąć na etapie projektowania.

Inny zestaw wybierzemy, jeśli wanna będzie również służyć jako prysznic. Wówczas należy szukać wśród baterii wannowo-prysznicowych. Polecamy warianty z deszczownicą, np. czarny Paffoni Light lub grafitowy, loftowy Laveo Muro.

 

Bateria podtynkowa prysznicowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu?

Baterie prysznicowe podtynkowe również składają się z kilku elementów - uchwyt regulacji wody z przełącznikiem słuchawka-deszczownica, słuchawka z uchwytem, wąż, ramię deszczownicy oraz jej głowica. Jak w przypadku baterii wannowych, również tutaj warto przemyśleć rozplanowanie tych elementów na ścianie względem siebie lub wybrać zestaw z płytką czołową, która je spaja wizualnie. Jeśli zdecydujemy się na komponowanie zestawu z osobnych elementów, polecamy na przykład serie: geometryczną Oltens Gota, smukłą i elegancką Oltens Gulfoss czy Deante Cascada w 6 kolorach. Wygodnie jest też wybrać gotowy zestaw, jak Evolve Katla-D lub Evolve Aksja-D black. Piękne zestawy prysznicowe z płytką czołową to na przykład Excellent Krotos.

Co jest ważne przy montażu? Warto dostosować wysokości elementów zestawu do wzrostu użytkowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku deszczownicy. Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę? Przyjmuje się, że optymalna wysokość to ok. 220 cm od poziomu brodzika lub podłogi prysznica, lecz jeśli z prysznica będą korzystać osoby o wyjątkowo wysokim wzroście, najlepiej dostosować umiejscowienie deszczownicy do ich wzrostu. Komfortowa odległość głowicy deszczownicy od głowy to ok. 20-25 cm.

Co to jest bidetta?

Bidetta podtynkowa lub inaczej bidetka, to rozwiązanie, które stosujemy zamiast montażu osobnego bidetu z baterią bidetową stojącą, przyłączem wody i kanalizacji.

Bidetka to albo niewielka słuchawka połączona z baterią umywalkową, albo też osobna bateria ze słuchawką montowana przy misce WC. Jeśli osobna, to zazwyczaj jest to bateria podtynkowa z mieszaczem (dostęp do ciepłej wody), której instalacja zmieści się w ściance wraz ze stelażem podtynkowym miski WC. Na pewno jest to dobry wybór do małej łazienki i zdecydowana oszczędność miejsca i kosztów. Montaż bidetki jest znacznie tańszy, niż instalacja osobnego bidetu z baterią bidetową.

Dodatkową zaletą bidetki jest także to, że ułatwia utrzymanie czystości toalety oraz daje praktyczny dostęp do wody. Dzięki słuchawce z długim wężem można np. łatwiej napełnić wiadro do mycia podłogi lub skorzystać z węża i miski WC, aby coś opukać lub wyczyścić.

 

Bateria podtynkowa bidetowa - bidetka - którą wybrać i jak zamontować?

Co jest ważne przy wyborze bidetki? Bidetka ma długi wąż prysznicowy, ok. 150 centymetrowy, jest zatem dość widoczna na ścianie. Jeśli planujemy montować bidetkę, wybierzmy model, który jest elementem serii armatury, aby pasował do pozostałych baterii w łazience. Polecamy na przykład dostępne w naszych salonach modele Paffoni Light, Excellent PI, Deante Arnika, Evolve Grande-D, Evolve Katla-D black.

Decyzja, po której stronie zamontować bidetkę jest indywidualna i zależy od tego, z której strony będzie nam wygodniej sięgać po słuchawkę. Osoby praworęczne wybierają najczęściej montaż po lewej stronie WC mając ścianę za plecami, wówczas wygodniej jest sięgnąć po słuchawkę prawą ręką, a lewą otworzyć uchwyt wody. Wygodna wysokość montażu to również kwestia indywidualna. Można wybrać montaż w osi przycisku spłukującego WC, często również montuje się bidetkę w połowie wysokości pomiędzy deską WC a przyciskiem spłukującym. Warto przymierzyć się do każdego z rozwiązań i wybrać najwygodniejsze dla siebie. 

 

Gdzie kupić baterie podtynkowe?

Bogaty wybór baterii podtynkowych, także na ekspozycjach, znajdziesz w salonach Bokaro w miastach: 

GdańskGorzówKołobrzegKoszalinŁódźPoznańRzeszówSłupskSzczecinToruńWałczWłocławekWrocław oraz Zielona Góra.

Powiązane produkty

Zobacz
459,00 zł / szt
529,00 zł / szt
-13%

Evolve GRANDE-D bateria umywalkowa podtynkowa, chrom

Zobacz
1 209,00 zł / szt
1 299,00 zł / szt
-7%

Evolve GRANDE-D zestaw podtynkowy mieszacz, chrom

Zobacz
457,00 zł / szt
519,00 zł / szt
-12%

Evolve GRANDE-D bateria bidetta, chrom

Zobacz
Zobacz
639,00 zł / szt
739,00 zł / szt
-13%

Evolve AKSJA-D Bateria umywalkowa podtynkowa, chrom

Zobacz
Cena kat.: 899,00 zł / szt

Deante Arnika bateria bidetowa podtynkowa ze słuchawką, gold

Zobacz
379,00 zł / szt
445,00 zł / szt
-15%

Excellent PI Zestaw Bateria Bidetowa Chrom

Zobacz
Zobacz
Cena kat.: 2 497,00 zł / szt

Tres STUDY EXCLUSIVE Bateria podtynkowa umywalkowa czarny metal

Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz
Cena kat.: 1 849,00 zł / szt

Deante Cascada nero Komplet natryskowy podtynkowy Arnika

Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz
Cena kat.: 1 499,90 zł / szt

Oltens Gota bateria umywalkowa podtynkowa kompletna czarny mat 32601300

Zobacz
Cena kat.: 899,00 zł / szt

Deante Bateria umywalkowa Temisto mosiądz podtynkowa

Zobacz

Zobacz prace projektantów związane z poradą

Zobacz aranżacje z salonów związane z poradą

Może Cię zainteresować