Jak urządzić małą łazienkę? Aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki to zawsze duże wyzwanie dla projektanta. Jednak starannie przemyślana może być estetyczna i zaskakująco komfortowa w użytkowaniu. Najważniejsze, aby była stworzona według drobiazgowo opracowanego planu. Z uwzględnieniem wszystkich szczegółów i optymalnym wykorzystaniem każdego centymetra przestrzeni.

Zacznijmy od podstawowego pytania:

Jakie kolory płytek wybrać do małej łazienki?

Powszechnie uważa się, że intensywne i ciemne kolory (choć są niezwykle eleganckie) optycznie zmniejszają i przytłaczają przestrzeń. I jest w tym trochę prawdy. Ale czy to oznacza, że mała łazienka może być wyłącznie biała lub beżowa? Absolutnie nie. Płytki białe i w jasnych odcieniach stanowić mogą bazę, która ożywiona będzie umiejętnie wprowadzonymi akcentami płytek w intensywnych kolorach. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj płytki niebieskie lub błękitne w chłodnej tonacji.

Niezależnie od wybranego koloru, warto postawić na płytki polerowane lub w wykończeniu lappato, które odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie.

Aranżacja małej łazienki - jaki wzór płytek wybrać ?

Efekt lekkości i przestronności uzyskamy także wybierając modne ostatnio płytki ze wzorem patchwork.

Dziś, oprócz tradycyjnych płytek nawiązujących do wzorów marokańskich czy hiszpańskich azulejos, do wyboru mamy szeroką paletę płytek patchwork w stonowanych barwach i o subtelnym wzorze, które świetnie odnajdą się w małej łazience. Nie przytłoczą jej, a sprawią, że będzie weselsza i bardziej kolorowa. Płytki ścienne imitujące patchwork idealnie wyglądać będą w niewielkiej łazience w stylu skandynawskim.

Na szczególną uwagę zasługują też czarno-białe płytki patchwork z drobnym, często zawirowanym wzorem, które wspaniale powiększają optyczne przestrzeń.

Czarna armatura i dodatki w małej łazience

Świetnym kontrapunktem dla jasnych ścian w małej łazience będą też modne ostatnio baterie w kolorze czarnym.

Szczególnie, jeśli wybierzemy do nich także czarną kabinę, czarny grzejnik na ręczniki,  a kolor ten zastosujemy konsekwentnie w dodatkach takich, jak wieszaki, czy stojak na papier.

Do niedawna taki wybór uznawany był za ryzykowną ekstrawagancję oglądaną wyłącznie w projektach awangardowych twórców. Teraz coraz śmielej odchodzimy od tradycyjnego chromu.

Wbrew pozorom czarna armatura nie przytłoczy małej łazienki. Nie sprawi, że wydawać się będzie mniejsza. Wprost przeciwnie –  skutecznie odciągnie wzrok od jej niewielkiego metrażu.

Płytki wielkoformatowe w małej łazience

Niewielka łazienka to także miejsce, gdzie świetnie sprawdzą się  płytki w dużych formatach. Płytki wielkoformatowe coraz częściej zastępują te mniejsze, a ich wybór jest z roku na rok coraz większy. Pozwalają uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię oraz zmniejszają ilość fug. To sprawia, że przestrzeń wydaje się większa.

W małej łazience szczególnie polecane są płytki wielkoformatowe imitujące marmur lub beton. Przypadną do gustu miłośnikom minimalistycznych aranżacji i wspaniale podkreślą charakter nowoczesnych wnętrz. Dodatkowo cechuje je wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Są także łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Surowość betonu i chłód marmuru ożywić możemy płytkami imitującymi drewno. Zastosowane jako płytki podłogowe wprowadzą odrobinę ciepła i sprawią, że mała łazienka wydawać się będzie przytulniejsza nie tracąc nic ze swojej nowoczesności.  

Pamiętajmy także, aby do małej łazienki wybierać płytki rektyfikowane, które można stosować z minimalną, prawie niewidoczną fugą.

O czym jeszcze należy pamiętać urządzając małą łazienkę?

W niewielkiej łazience dobrze jest zamontować duże lustra. Odpowiednio użyte lustra pozwalają odbić wnętrze o żądaną wielkość, zwielokrotniając rzeczywistą powierzchnię. Warto pomyśleć o lustrach na całą wysokość ściany.

Należy także starannie zaplanować światło. Oświetlenie ogólne (sufitowe) optycznie zmniejsza łazienkę oraz ją obniża. Dlatego zawsze warto wprowadzić dodatkowe punkty świetlne. Odpowiedni dobór ilości i rozmieszczenia źródeł światła ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie wielkości przestrzeni.

Dobrze jest także zamontować podwieszane sprzęty. Podwieszane miski toaletowe, umywalki czy szafki wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Nie zabierają miejsca na podłodze i łatwiej jest sprzątać łazienkę. Dodatkowo zastosowanie stelaża podtynkowego, a co za tym idzie ukrycie w ścianie zbiornika i instalacji korzystnie wpływa na naszą percepcję przestrzeni.

A na koniec rzecz wydawałoby się oczywista -  pamiętajmy, aby zawsze uporządkować przestrzeń.

W małej łazience szczególnie warto zainwestować w dobrej jakości szafki lub zabudowy. Z przemyślanym i ergonomicznym wnętrzem. Takich, w których chętnie chować będziemy kosmetyki, przybory i środki higieny. Wszak nic tak optycznie nie zmniejszy naszej łazienki, jak panujący w niej chaos i bałagan…

Powiązane produkty

Zobacz
Zobacz
Zobacz
Cena kat.: 132,47 zł / m2

Paradyż Modern gres motyw D 19,8x19,8 mat struktura

Wyprzedaż
Zobacz
Cena kat.: 130,87 zł / m2

Tubądzin Płytka ścienna Curio blue mix B STR 23,7x7,8

Zobacz prace projektantów związane z poradą

Może Cię zainteresować