Rośliny w łazience – w stronę biofilii

Życie w zurbanizowanej przestrzeni zrywa nasze więzi z naturą. Coraz bardziej za nią tęsknimy i staramy się wprowadzać elementy roślinne do otoczenia. Ta naturalna potrzeba obcowania z przyrodą znalazła swoje odzwierciedlenie także w projektowaniu wnętrz – to biophilic design.

Biofilia w łazience – "zielona ściana"

Jeśli tylko dysponujemy odrobiną miejsca możemy przemyśleć stworzenie „zielonej ściany” w łazience.  

Na takiej ścianie świetnie sprawdzi się np. modny ostatnio mech chrobotek. Nie potrzebuje on dostępu słońca, a ponieważ jest silnie higroskopijny pochłania wilgoć z powietrza i zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. W sprzedaży dostępne są gotowe do montażu panele porośnięte chrobotkiem.

Jeśli łazienka jest naprawdę duża możemy pokusić się o zainstalowanie ogrodu wertykalnego – specjalnej konstrukcji porośniętej kompozycją roślinną.

Urok zielonej ściany czy ogrodu wertykalnego podkreślą płytki drewnopodobne i gresy rektyfikowane imitujące kamień.

Płytki z motywem roślinnym

Jeśli ze względów praktycznych lub braku odpowiedniego miejsca nie zdecydujemy się na montaż naturalnej, zielonej ściany pozostają nam płytki ścienne imitujące motywy roślinne.

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo wzorów inspirowanych kwiatami, liśćmi, a także modnym ostatnio mchem. Płytki z motywem roślinnym można często układać tworząc większe obrazy. Polecamy np. kolekcję Natura marki Paradyż lub kolekcję Modern Pearl marki Tubądzin.

Elementy roślinne świetnie kontrastują z nowoczesnymi, surowymi płytkami imitującymi beton.

Warto przy tym pamiętać, aby w takiej łazience znalazło się miejsce także dla prawdziwych roślin. Choćby kilku, umieszczonych w doniczkach.

Panele szklane z motywem roślinnym

Jeśli mamy swój wymarzony wzór roślinny, a wśród gotowych płytek nie odnajdziemy takich, które spełnią nasze oczekiwania, pozostaje nam połączenie płytek ceramicznych lub gresów z panelami szklanymi.

Panele takie mają jedną sporą zaletę – mamy tu pełną dowolność w wyborze grafiki.

Szkło z grafiką dobrze jest umieścić na jednej, wybranej ścianie lub tylko jej fragmencie. Decydując się na takie rozwiązanie musimy bowiem pamiętać o ograniczeniach w wierceniu dziur pod wieszaki, gniazda itp. Każde wiercenie narusza strukturę szkła i osłabia panel.  W przypadku, gdy grafika umieszczona jest między szybami istnieje także ryzyko zachodzenia ich wilgocią.

Jakie kwiaty wybrać do łazienki?

Ciepła i wilgotna łazienka to miejsce idealne dla roślin. Szczególnie tych niewymagających dużego dostępu do światła dziennego i dobrze tolerujących wilgoć (nie umieszczamy tu kaktusów i sukulentów).

W łazience z niewielkim oknem świetnie sprawdzą się storczyki, skrzydłokwiat lub modna ostatnio monstera. Jeśli światła jest naprawdę mało warto wybrać mchy, paprocie lub bluszcze.

Kwiaty ustawiać możemy w tradycyjnych donicach. Jeśli nie chcemy zajmować nimi ograniczonej powierzchni półek i blatów warto pomyśleć o ich umieszczeniu w wiszących koszach.

Powiązane produkty

Zobacz
Cena kat.: 128,17 zł / szt

Cersanit Dekor FRESH MOSS glass inserto 29x59

Zobacz
Cena kat.: 37,52 zł / szt

Ceramica Color Dekor Green Glass Hexagon 12,5x14,5

Zobacz
Cena kat.: 165,93 zł / szt

Paradyż Uniwersalne inserto szklane Leaf B 30x60

Zobacz
Cena kat.: 172,72 zł / kpl.

Ceramstic Dekor Wello Selva 2x60x30

Zobacz
Cena kat.: 700,24 zł / szt

Tubądzin Obraz ścienny 8-elementowy Modern Pearl parrots 119,8x119,8

Zobacz
Zobacz
139,90 zł / m2
167,00 zł / m2
-16%

Bellezza MEMENTO ochra gres drewnopodobny 20x120

Zobacz
Zobacz
Zobacz
Cena kat.: 158,92 zł / m2

Marazzi TREVERKVIEW gres Grigio/ Tortora 20x120

Zobacz
Cena kat.: 158,92 zł / m2

Marazzi TREVERKVIEW gres Bianco/ Natural 20x120

Wyprzedaż
Zobacz
Cena kat.: 158,92 zł / m2

Marazzi TREVERKVIEW gres Bronzo/ Scuro 20x120

Zobacz
Cena kat.: 158,92 zł / m2

Marazzi TREVERKVIEW gres Beige/ Miele 20x120

Zobacz prace projektantów związane z poradą

Może Cię zainteresować