Powierzchnia łazienki ze skosami
Planując łazienkę na poddaszu nie możemy sugerować się wyłącznie wielkością podłogi, która wyznacza powierzchnię całkowitą. Bardzo istotne znaczenie ma wysokość ściany kolankowej, na której oparty jest dach, jego kształt i kąt pochylenia. Im wyższa będzie ściana i stromszy spadek, tym większą kubaturę będzie miało pomieszczenie i większa będzie powierzchnia pełnej wysokości stania. Czasem musimy jednak liczyć się z tym, że przy niskiej ścianie kolankowej i niewielkim spadku dachu efektywnie zagospodarować będziemy mogli np. wyłącznie połowę powierzchni, a resztę przeznaczyć np. na szafki.
Na projektach architektonicznych często na wysokości 190 cm narysowana jest przerywana linia, która wyznacza nam powierzchnię swobodnego stania. W wyliczeniach budowlanych przyjmuje się, że kiedy wysokość pomieszczenia wynosi od 2,20 do 1,40 m, powierzchnię taką liczoną po obrysie ściany należy podzielić na pół, a części, gdzie wysokość nie przekracza 1,40 m, powinny zostać całkowicie pominięte w liczeniu powierzchni użytkowej.
Wanna pod skosami
Wanna pod skosami to zawsze najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Do niedawna w łazienkach montowano głownie wanny prostokątne, obudowane płytkami.
Obecnie trend ten się zmienił i najczęściej wybierane są wanny wolnostojące lub wanny przyścienne zapewniające pełną swobodę aranżacji. Nie wymagają zabudowy, można ustawić je pod dowolnym kątem i w dowolnej odległości od ściany, tak aby móc swobodnie przy niej stanąć, a także wyprostować ręce podczas osuszania się po kąpieli. A co równie ważne - wanny wolnostojące zawsze wyglądają lekko i nowocześnie. Wspaniale podkreślają charakter łazienki.
Przestrzeń między wanną, a ścianą kolankową możemy kreatywnie wykorzystać na podświetlane półki, które dodatkowo urozmaicą wnętrze.
Prysznic w łazience ze skosem
O ile wannę umieścić możemy śmiało pod skosami, to strefę prysznica podobnie, jak umywalkę zawsze staramy się zlokalizować w najwyższej części łazienki. Tam, gdzie jest pełna wysokość stania. Najlepiej, jeśli będzie to minimum 210 cm.
W łazience na poddaszu szczególnie polecamy rezygnację z tradycyjnego brodzika i zastąpienie go odpływem liniowym. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne, a przy tym jest bardzo praktyczne, ułatwia utrzymanie w czystości i wygląda niezwykle nowocześnie. Szczególnie dobrze prezentuję się z minimalistycznymi kabinami oraz ściankami typu walk-in.
Jeśli zdecydujemy się na odpływ liniowy pamiętać musimy o solidnej izolacji oraz zachowaniu prawidłowych spadków.
Strefa umywalki
Strefę umywalki umieszczamy przy najwyższej ścianie. To przestrzeń, do której powinniśmy mieć swobodny dostęp, aby móc komfortowo wykonywać codzienne czynności.
Nad umywalką montujemy obowiązkowo lustro. Jeśli zdecydujemy się dużą taflę – pięknie powiększy nam optycznie przestrzeń. Dobrze, aby górna krawędź lustra nie kończyła się niżej niż 190 cm od podłogi. Przynajmniej w obszarze przy samej umywalce. Pozostała część może swobodnie znaleźć się pod skosem – podobnie, jak wydłużony blat pod umywalkę z praktycznym zestawem szafek.
Tu także warto przemyśleć dodatkowe oświetlenie np. taśmami led.
Strefa WC
Wybierając miejsce, w którym zamontujemy miskę WC i ewentualnie bidet musimy wziąć pod uwagę wysokość ściany, przy której staną.
Jeśli będzie to miska WC wisząca dobrze, aby zamontowana była przy ścianie, która ma co najmniej 130 cm wysokości, bo takie są przeważnie wysokości stelaży podtynkowych. A te są najczęściej stosowane w łazienkach na poddaszu, m.in. dlatego, że pozwalają oddalić się od niskiej ściany kolankowej estetyczną zabudową.
Generalnie, aby móc komfortowo korzystać ze sprzętów zadbać należy, aby wysokość w miejscu wstawania wynosiła wygodne 190 cm. Niemniej planując układ w łazience na poddaszu należy zawsze wziąć pod uwagę wzrost przyszłych jej użytkowników.
Okno połaciowe
W łazience na poddaszu zawsze warto wstawić okno połaciowe. Zapewni nam dostęp do światła dziennego, które korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.
Jeśli w pobliżu takiego okna ustawimy wannę - podczas kąpieli możemy się cieszyć pięknym widokiem na niebo. Szczególnie, jeśli będzie to prawdziwie komfortowa, obszerna wanna, a na taką można sobie często pozwolić w łazience, gdzie powierzchnia pod skosami jest naprawdę duża. Jedynym minusem, z jakim należy się liczyć jest to, że jeśli zamontujemy takie okno bezpośrednio nad wanną, aby je umyć będziemy musieli wejść do wanny.
Podsumowując
niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy łazienka na poddaszu, ze skosami to zawsze przytulne, klimatyczne wnętrze. I choć jej zaplanowanie stanowi pewne wyzwanie dla projektanta, to przy przestrzeganiu kilku reguł i dbałości o detale można stworzyć nie tylko piękne, ale także wygodne i funkcjonalne pomieszczenie.