Wyświetlaj:

 

 

Projekt łazienki – dlaczego warto go zlecić doświadczonemu projektantowi?

Remont łazienki to zawsze duże przedsięwzięcie dla domowników. Jest kosztowny oraz skomplikowany technicznie, wymaga więc wcześniejszego zaplanowania. Remont łazienki zdecydowanie warto oprzeć o profesjonalny projekt, ponieważ daje to bardzo wiele korzyści.

Dzięki współpracy z projektantem wnętrz zyskujemy nie tylko piękną i funkcjonalną łazienkę, ale możemy również sporo zaoszczędzić na materiałach budowlanych. Projektant pomoże dokładnie obliczyć ilość płytek, kleju, fugi oraz innych materiałów. Podpowie również, czym się kierować przy wyborze armatury i ceramiki, za jakie rozwiązania warto zapłacić więcej, ale pomogą nam zaoszczędzić w przyszłości - wodę czy energię elektryczną. Warto więc powierzyć wykonanie aranżacji łazienki osobom, które mają doświadczenie oraz wiedzę – nie tylko techniczną, ale również w zakresie najnowszych rozwiązań i materiałów związanych z remontem i wyposażeniem łazienki.

Profesjonalny projektant wnętrz opracuje projekt łazienki odpowiedni dla każdej przestrzeni i jej wymagań technicznych oraz w każdym wybranym stylu. Niezależnie od tego, czy planujemy remont  łazienki na poddaszu w domu jednorodzinnym, łazienki bez okna, małej toalety w bloku czy łazienki dla seniora – wiedza i doświadczenie projektanta pomoże stworzyć przestrzeń odpowiednią dla potrzeb i budżetu inwestora.

Aranżacja łazienki w wybranym stylu? Tu również warto zwrócić się po pomoc profesjonalisty. Projekt łazienki w wybranym stylu może się wydawać prosty, jest tyle gotowych inspiracji. Trzeba jednak pamiętać, że to, co widzimy na wizualizacjach nie zawsze sprawdzi się w naszej łazience. Profesjonalny projekt łazienki zawsze uwzględnia nie tylko preferencje wizualne właścicieli, ale również warunki techniczne pomieszczenia, planowane użytkowanie, funkcjonalność oraz budżet na remont łazienki.

Projekt łazienki – co powinien zawierać?

Profesjonalny projekt łazienki powinien zawierać rysunki techniczne pokazujące dokładne wymiarowanie, rozplanowanie przyłączy, poszczególnych elementów wyposażenia łazienki oraz zestawienie materiałowe obejmujące wykorzystanie w projekcie płytki podłogowe i płytki ścienne, baterie łazienkowe, ceramikę i elementy instalacyjne (np. grzejniki łazienkowe), a także oświetlenie. Projekt łazienki powinien również obejmować rysunek ułożenia płytek.

Projekty wykonane przez projektantów w salonach łazienek Bokaro zawierają także wizualizacje 3D, dzięki którym można zobaczyć, jak nasza łazienka będzie wyglądać. To bardzo pomocne, kiedy wybieramy płytki oraz pozostałe wyposażenie łazienki.

Ile kosztuje projekt łazienki? 

W salonach łazienek Bokaro oferujemy usługę profesjonalnego projektowania łazienek. Opracowane przez naszych projektantów aranżacje łazienek w każdym stylu można obejrzeć na naszej stronie internetowej. Bezpłatną konsultację z projektantem można umówić korzystając z kalendarza on-line.

Jak urządzić łazienkę, aby była piękna i funkcjonalna? Łazienkowe inspiracje i porady

Kiedy planujemy remont łazienki, warto się zastanowić nie tylko nad tym, jak powinna wyglądać, jakie płytki wybrać czy jakie baterie łazienkowe zamontować. Przede wszystkim trzeba przemyśleć, jak będziemy z łazienki korzystać i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Jaką powierzchnią dysponujemy? Czy możemy dowolnie zaaranżować wnętrze, czy też mamy określone i niezmienne warunki techniczne? Ile osób będzie korzystać z łazienki na co dzień? Prysznic czy wanna - czy częściej korzystamy z prysznica, czy raczej lubimy długie kąpiele w wannie? Bidet czy bidetka – na co mamy miejsce i co jest nam potrzebne?

Oprócz szczerej odpowiedzi na te pytania, dobrze jest również przeczytać porady profesjonalistów w dziedzinie projektowania i aranżacji łazienek. Dowiemy się nie tylko, jakie są trendy i nowości w projektowaniu łazienek, ale także: jakie są parametry techniczne płytek i gresów; jak obliczyć, ile płytek potrzebujemy? czy jak zaprojektować łazienkę z pralką? Warto korzystać z wiedzy i doświadczenia osób, które projekty łazienek wykonują na co dzień.

W jakim stylu urządzić łazienkę? Aranżacje i projekty łazienek dla każdego

Jeśli nie możemy się zdecydować, w jakim stylu chcemy zaprojektować łazienkę, polecamy obejrzeć galerię projektów opracowanych przez projektantów Bokaro. W galerii pokazujemy kilkaset projektów różnych łazienek: łazienki bez okna, łazienki z oknem, łazienki na poddaszu, toalety dla gości, łazienki z wanną, z kabiną prysznicową, a nawet łazienki z sauną. Prezentujemy wybrane projekty łazienek w każdym stylu oraz powierzchni – od małej łazienki po salon kąpielowy w stylu SPA.

Projekty łazienek oraz wykorzystane w projektach płytki, baterie łazienkowe oraz pozostałe wyposażenie łazienek, są szczegółowo opisane. Filtrowanie pozwala z łatwością odnaleźć aranżacje łazienek, w których wykorzystane są wybrane rodzaje wyposażenia łazienek, ceramiki, armatury oraz płytek, np. płytki drewnopodobne, płytki imitujące marmurr i kamień, płytki imitujące beton czy modne płytki z motywem roślin; złote baterie, chromowane lub czarne baterie łazienkowe; wanny lub kabiny prysznicowe.

Jak zaprojektować nowoczesną łazienkę?

Nowoczesna łazienka to nie tylko projektowanie w określonym stylu, zgodnie z trendami, ale również korzystanie z nowinek i nowoczesnych technologii. Nowoczesną łazienkę możemy zaprojektować zarówno w stylu skandynawskim, organicznym czy japandi, jak i w stylu modern classic czy art deco. Nowoczesna łazienka to taka, w której korzystamy z nowinek technicznych, aby poprawić funkcjonalność wnętrza, jego energooszczędność, zużycie wody i ograniczyć nasze koszty oraz negatywny wpływ na środowisko.

Projekt nowoczesnej łazienki powinien uwzględniać baterie łazienkowe oraz systemy spłukiwania, które pozwalają na ograniczenie zużycia wody. Nowoczesna łazienka to również energooszczędne oświetlenie rozmieszczone w taki sposób, by efektywnie doświetlało poszczególne strefy łazienki.

Nowoczesne technologie nie omijają także produkcji płytek. Powszechnie dostępne są już płytki do łazienki posiadające specjalne powłoki antybakteryjne, które umożliwiają ograniczenie zużycia środków czystości. Kabiny prysznicowe, ścianki walk-in i parawany nawannowe są wykonane ze szkła pokrytego powłoką, która zapobiega osiadaniu kamienia i osadów z mydła. Dzięki temu szyby można czyścić jedynie przy pomocy wody i odpowiedniej ścierki, bez detergentów.

Aranżacja małej łazienki – duże wyzwanie dla inwestora i projektanta

Mała łazienka oznacza najczęściej duże wyzwanie, szczególnie, jeśli jest jedyną łazienką w domu. Funkcjonalne rozplanowanie wszystkich elementów wyposażenia, zwłaszcza kiedy mamy ograniczone możliwości zmiany istniejących przyłączy, wymaga pomocy profesjonalnego projektanta. Często niewielka zmiana potrafi znacząco poprawić komfort korzystania z łazienki na co dzień.

Udany i dobry projekt małej łazienki powinien uwzględniać komfortowe korzystanie ze wszystkich sprzętów i wyposażenia – toalety, prysznica i wanny, umywalki oraz – najczęściej – również pralki. Warto pamiętać, że mała łazienka powinna mieć też bardzo dobrze przemyślany projekt oświetlenia i elektryki. Często w małej łazience mamy zaplanowane jedno źródło światła, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Łazienka to szczególne pomieszczenie w domu, każda strefa – lustro, prysznic lub wanna, a także pralka i szafa, powinna być dobrze oświetlona.

Projektowanie łazienki - jakie płytki do łazienki wybrać?

To jeden z najtrudniejszych wyborów, kiedy planujemy remont łazienki. Oferta płytek i gresów jest ogromna i bardzo trudno jest podjąć decyzję w gąszczu wzorów, formatów i kolekcji. Jeśli zlecamy projekt łazienki profesjonaliście, jego cenne rady na pewno pomogą w wyborze. Jeśli płytki wybieramy samodzielnie, warto pamiętać o kilku kwestiach i podstawowych zasadach.

Płytki podłogowe do łazienki powinny spełniać wymogi antypoślizgowości, od tego zależy nasze bezpieczeństwo w łazience, szczególnie takiej, z której korzystają dzieci i seniorzy. Warto rozważyć gresy rektyfikowane w wykończeniu matowym lub mikrostrukturze, będą miały wyższą klasę antypoślizgowości, niż płytki polerowane.

Format płytek dostosujmy do stylu aranżacji, ale także do umiejętności i możliwości wykonawcy. Zanim wybierzemy gresy wielkoformatowe, warto skonsultować z wykonawcą, czy posiada sprzęt i doświadczenie odpowiednie do montażu takich płytek. Większość wykonawców bez trudu wykona montaż płytek w klasycznych formatach – płytki 30 x 60 cm, płytki 60 x 60 cm, a nawet 60 x 120 cm.

Zazwyczaj radzi się, aby płytki do małej łazienki były w jasnych kolorach i stonowanych wzorach. Jeśli jest to jedyna łazienka w domu, zdecydowanie warto stosować się do tej rady. Główna łazienka służy domownikom na co dzień, powinna być jasna, dobrze oświetlona i funkcjonalna. Jasne lub białe płytki nie przytłaczają małego pomieszczenia, odbijają światło oraz optycznie powiększają łazienkę. Jeśli bardzo nam zależy, aby w małej łazience zamontować ciemne lub czarne płytki – zastosujmy je na podłodze. Na ciemnych płytkach zabrudzenia będą mniej widoczne.

Wzór płytki to już decyzja indywidualna – jeśli mamy problem z wyborem, warto przed zakupem obejrzeć wzorniki płytek w świetle dziennym oraz gotowe aranżacje łazienek w salonie wyposażenia łazienek. W gotowych boksach aranżacyjnych zobaczymy wybrane płytki w zestawieniu z pozostałym wyposażeniem łazienki oraz w oświetleniu łazienkowym. O parametry techniczne płytek zapytajmy obsługę sklepu, te informacje również pomogą w podjęciu decyzji.

Jakie wybrać płytki na obudowę wanny? Wanna do zabudowy o zaokrąglonym kształcie najlepiej wygląda obłożona mozaiką. Nie każdemu jednak podobają się płytki w formacie mozaiki. Wówczas można zastosować te same płytki, które wybraliśmy na podłogi lub ściany i odpowiednio je dociąć, lub nie stosować płytek, a dedykowaną, gotową obudowę wanny. Wanna prostokątna może zostać obłożona dowolną płytką.