Aranżacja małej łazienki z pralką - jak zaprojektować łazienkę z pralką?

Pralka jest jednym z najważniejszych i najczęściej używanych sprzętów AGD. Jeśli cieszymy się własnym, przestronnym domem najlepszym miejscem ustawienia pralki będzie oczywiście pomieszczenie gospodarcze lub wydzielona pralnia. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Jeśli mamy małe mieszkanie pozostaje nam właściwie wybór:

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką -projekt: Marek Adamczak (Szczecin)

Pralka w kuchni, czy w łazience?

Umieszczenie pralki w kuchni ma pewne zalety. Urządzenie dość łatwo jest wpasować w ciąg kuchennych szafek, a po zamontowaniu frontów będzie ono niewidoczne. Dodatkowo, np. przygotowując posiłki, będziemy mieć stały nadzór nad jego pracą.

Jednak umieszczając pralkę w kuchni pamiętać musimy, że może być to rozwiązanie nieco uciążliwe. Nawet jeśli nowoczesne urządzenia zapewniają cichą pracę – nie da się całkowicie wyeliminować ich odgłosów. Kwestię tę należy szczególnie dokładnie przemyśleć, gdy kuchnia połączona jest z pokojem dziennym.

Pozostaje także aspekt zapachów… Wonie płynów i proszków do prania skutecznie kolidować wszak mogą z aromatami potraw.

Aranżacja łazienki z pralką - zalety

Zaprojektowanie pralki w łazience, jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem gospodarczym, jest tradycyjnym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Ma sporo bezsprzecznych zalet. Wspomniane powyżej aromaty detergentów nie będą uciążliwe. W łazience przeważnie ustawiamy kosz na bieliznę, więc nie trzeba jej będzie przenosić. Podobnie wygodnie rozwieszać możemy mokre pranie. Rozwiązanie to będzie ergonomiczne także wówczas, gdy część prania zrobić chcemy ręcznie.

Aranżacja łazienki z pralką – wady

Pralka jest sporym urządzeniem. Jej wstawienie w małym pomieszczeniu, jakim jest przeważnie łazienka, może poważnie wpłynąć na harmonię wnętrza. Bardzo widoczna, źle dobrana i niezabudowana pralka może skutecznie popsuć estetykę aranżacji oraz sprawić, że korzystanie z łazienki będzie zwyczajnie niewygodne.

Pralka we wnęce

Idealnym miejscem na pralkę w łazience będzie wnęka, o ile taką posiadamy. Wnękę zabudować możemy drzwiami, za którymi oprócz samego urządzenia znajdzie się kosz na pranie i zestaw półek na detergenty. Jeśli wnęka będzie obszerna schować możemy w niej także np. deskę do prasowania. Na takich drzwiach warto jest zamontować duże lustra, które optycznie powiększą przestrzeń.

A jeśli nie mamy wnęki, ale łazienka jest sporych rozmiarów?

Możemy ją stworzyć, a na powstałej w ten sposób ścianie zaplanować np. strefę umywalki.

Pralka zabudowana w szafie

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą łazienką warto rozważyć zamontowanie w niej szafy, w której ukryta zostanie pralka.

Szafa taka może mieć formę słupka, którego dół zajmie urządzenie, a górę – zestaw praktycznych półek. Jeśli zrezygnujemy z półek - nad  pralką zamontować możemy elektryczną suszarkę.

Warto przemyśleć także montaż drzwi z zawiasami składanymi harmonijkowo - to rozwiązanie sprawdzi się szczególnie tam, gdzie przed szafą jest niewielka przestrzeń.

Pralka w zabudowie ze stelażem WC

Praktycznym i estetycznym rozwiązaniem jest połączenie zabudowy pralki, systemu szafek i stelaża WC. W tym przypadku najlepiej jest wybrać pralkę o małej głębokości, typu Slim.

Dzięki takiej zabudowie nie tylko ukryjemy sprzęt, ale uzyskamy przestrzeń do przechowywania detergentów i kosmetyków.

Uzyskaną w ten sposób jednolitą płaszczyznę przełamać można np. podświetlaną półką na której umieścimy element dekoracyjny.

Taka łazienka wydawać się będzie lekka i przestronna.

Pralka w łazience pod skosami

Łazienki ze skosami mają przeważnie sporą powierzchnię całkowitą, której nie możemy jednak swobodnie wykorzystać ze względu na niewielką wysokość.

Takie właśnie przestrzenie pod skosami są idealnym miejscem na szafki, półki, kosze czy inne akcesoria łazienkowe. Obok nich wspaniale  wkomponować możemy również pralkę.

Musimy tylko pamiętać o odpowiedniej odległości od ściany kolankowej, tak aby zapewnić sobie wygodny dostęp do pralki – tu spore znaczenie ma wzrost przyszłych użytkowników łazienki.

Pralka umieszczona pod blatem z umywalką wpuszczaną

Umieszczenie pralki pod blatem z umywalką wpuszczaną jest świetnym pomysłem na jej estetyczne ukrycie.

Obudowa pralki jest wówczas przedłużeniem blatu pod umywalką. Uzyskujemy w ten sposób obszerną, równą płaszczyznę na której swobodnie stawiać możemy elementy dekoracyjne, kwiaty lub kosmetyki.

Jeśli dysponujemy niewielką łazienką możemy zróżnicować głębokość blatów i pod umywalką zastosować ten nieco krótszy - dzięki temu wygospodarujemy dodatkową przestrzeń i łatwiej będziemy poruszać się w łazience. 

Pralka umieszczona pod blatem z umywalką stojącą

Choć najpraktyczniej jest umieścić pralkę pod blatem z umywalką wpuszczaną, jeśli szczególnie podobają nam się umywalki stojące – nie musimy z takiej rezygnować.

Trzeba tylko pamiętać, że wówczas będziemy musieli zamontować dwa blaty na różnych wysokościach, bowiem umywalki stojące wymagają blatu na mniejszej wysokości, niż zabudowa pralki.

Pralka wolnostojąca

Jeśli dysponujemy bardzo małą łazienką, albo ze względu na wygodę załadunku rezygnujemy z ukrycia pralki w zabudowie, dobrze jest wybrać sprzęt, który kolorystycznie harmonizował będzie z wystrojem wnętrza. Obecnie, obok tradycyjnych urządzeń w kolorze białym, na rynku dostępne są pralki czarne, grafitowe, szare lub w innych kolorach – tu zawsze warto przełamywać utarte schematy.

Aranżacja łazienki z pralką – o czym należy pamiętać?

Już na etapie projektu należy dokładnie wybrać rodzaj pralki (wolnostojąca, do zabudowy), sposób jej załadunku (od góry lub z przodu), wymiary. A przede wszystkim – określić dokładnie, gdzie będzie zamontowana i zapewnić przyłącze wodno-kanalizacyjne oraz prądu.  

Choć zaprojektowanie wygodnej i estetycznej łazienki z pralką wymaga sporo kreatywności, przy właściwie rozplanowanym pomieszczeniu i dbałości o szczegóły możemy uzyskać piękne, nowoczesne i wygodne wnętrze, którego nie przytłoczy to sporych rozmiarów urządzenie.

Powiązane produkty

Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz
Cena kat.: 1 245,99 zł / szt

Elita Blat pełny (190/49,4) Gr28 Dąb Classic Pcv

Zobacz
Cena kat.: 659,28 zł / szt

Elita Blat pełny 100/49,4/2,8 White Hg Pcv

Zobacz prace projektantów związane z poradą

Może Cię zainteresować