Wyświetlaj:

Łazienka na poddaszu – jak ją zaprojektować?

Poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym czy antresola w mieszkaniu dwupoziomowym to często pomieszczenia w pełni funkcjonalne, ale wymagające większej uwagi w projektowaniu i planowaniu. Najtrudniejszym zadaniem w aranżacji poddasza jest projekt łazienki ze skosami. Wiele zależy od tego, jaka jest wysokość pomieszczenia, kąt nachylenia skosu oraz wysokość ścianki kolankowej. Przy korzystnych parametrach funkcjonalność łazienki nie będzie zbytnio odbiegać od łazienki bez skosów. Jeśli jednak kąt nachylenia skosu jest większy, lub w łazience jest niska ścianka kolankowa, wówczas projekt łazienki na poddaszu wymaga bardzo uważnego przemyślenia i rozplanowania w zakresie przyłączy i wyposażenia.

Polecamy również artykuł: „Łazienka na poddaszu - jak urządzić łazienkę ze skosami?”

Projekt łazienki na poddaszu – na co zwrócić uwagę?

Projekt łazienki ze skosami to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na ciekawe i dobrze oświetlone wnętrze. Łazienki na poddaszu mają zazwyczaj większą powierzchnię podłogi, niż łazienki bez skosów, i choć nie jest to powierzchnia w pełni użytkowa (nie mamy pełnej wysokości stania na całej powierzchni), to profesjonalny projektant potrafi przestrzeń pod skosami zamienić w największy atut pomieszczenia.

Każda aranżacja łazienki na poddaszu rozpoczyna się od analizy następujących parametrów:

  • powierzchnia pomieszczenia (ze skosami i bez skosu)
  • wysokość sufitu bez skosów
  • wysokość ścianki kolankowej
  • lokalizacja okien połaciowych

Jeśli projekt łazienki pod skosami dotyczy nowego domu czy mieszkania, jest szansa na pełne wykorzystanie potencjału pomieszczenia, ponieważ mamy swobodę w projektowaniu przyłączy.

Jeśli przyłącza są już gotowe, warto na etapie projektowania pamiętać o najczęściej stosowanych zasadach rozmieszczenia funkcji w łazience na poddaszu. Najprostszym rozwiązaniem jest umiejscowienie wanny pod skosem, a kabiny prysznicowej przy ścianie lub w narożniku o pełnej wysokości. To najczęściej stosowane rozwiązanie nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również na koszty. Elementy wyposażenia łazienki, które możemy kupić w standardowych rozmiarach są najtańsze! Jeśli gotowe już przyłącza wanny i prysznica znajdują się w innym miejscu, to – po wykonaniu analizy – warto pomyśleć o ich przeniesieniu.

Pozostałe funkcje i sprzęty – umywalka, miska WC, bidet, lustro czy grzejnik łazienkowy – powinny być dostosowane do zaplanowanej już lokalizacji wanny i kabiny prysznicowej lub ścianki walk-in. Należy przy tym zwrócić uwagę, że o ile szafka umywalkowa i blat łazienkowy może być częściowo zamontowany pod skosem, to sama umywalka i lustro nad nią powinny znajdować się w miejscu, gdzie mamy pełną wysokość stania i swobodę ruchów.

Łazienka na poddaszu ze skosami – dlaczego warto zlecić projekt łazienki?

Projekt łazienki to dość skomplikowane zadanie, a projekt łazienki ze skosami wymaga szczególnej uwagi. Warto zlecić taki projekt profesjonaliście, ponieważ doświadczenie projektowe i wykonawcze będzie tutaj bezcenne.

Projekt łazienki wykonany przez architekta wnętrz będzie przede wszystkim wykorzystywał w pełni potencjał wnętrza. Możemy mieć pewność, że projektant uwzględni nie tylko indywidualne potrzeby klienta, ale również zastosuje praktyczne rozwiązania, które nie przyszłyby nam do głowy. Dużym atutem profesjonalnego projektanta jest nie tylko techniczna biegłość, ale również znajomość niestandardowych rozwiązań, jakie można zastosować, aby uczynić łazienkę na poddaszu jak najbardziej funkcjonalną.

Rozwiązania typu bidetta, niestandardowe systemy i stelaże podtynkowe, baterie podtynkowe, ukośne ścianki prysznicowe, kabiny prysznicowe na wymiar czy farby do malowania skosów - to wiedza, którą projektanci stosują na co dzień i z pewnością wykorzystają, aby uczynić nasza łazienkę jak najwygodniejszą.

Indywidualny projekt łazienki na poddaszu weźmie pod uwagę również:

  • wzrost domowników
  • sposób, w jaki domownicy korzystają z poszczególnych funkcji łazienki – aby łazienka była wygodna dla każdego, dla dzieci, dla rodziców, a także dla seniora
  • maksymalizację powierzchni do przechowywania
  • budżet na remont

Łazienka na poddaszu – wizualizacja wnętrza to cenna pomoc

Co jeszcze zyskasz, zlecając projekt łazienki profesjonalnemu projektantowi? Dużą zaletą będzie na pewno możliwość obejrzenia wnętrza na fotorealistycznej wizualizacji. Niewiele jest osób, które mogą sobie dokładnie wyobrazić, jak będzie wyglądać ich łazienka na podstawie rzutów architektonicznych. Dużo łatwiej jest inwestorom podejmować decyzje zakupowe, kiedy „widzą” swoje wnętrze jak na zdjęciu.

Wizualizacja łazienki ze skosami pomoże nam uświadomić sobie rozplanowanie i wymiary pomieszczenia, a także sprawdzić wybory projektowe. Wizualizacja będzie dużym ułatwieniem w wyborze płytek, armatury, wyposażenia łazienki, a nawet koloru fugi czy akcesoriów łazienkowych. Nawet prosta wizualizacja pomoże podjąć odpowiednie decyzje i da nam pewność, że będziemy zadowoleni z efektów remontu.

Wanna w łazience na poddaszu – gdzie ją ustawić?

To nie przypadek, że wanna w łazience na poddaszu zazwyczaj jest montowana pod skosami. Takie ustawienie ma wiele zalet:

  • można wybrać dowolny model wanny – sprawdzi się tutaj zarówno klasyczna wanna prostokątna w zabudowie, jak i obszerna wanna narożna z hydromasażem lub piękna i spektakularna wanna wolnostojąca
  • jeśli wybierzemy wannę wolnostojącą, swobodnie znajdziemy miejsce na baterię wolnostojącą, elegancki stojak na ręczniki czy nawet stolik na kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Wszystkie elementy zmieszczą się pod skosem
  • zabudowa przy ściance kolankowej zmieści każdą baterię podtynkową, baterię ścienną lub nawannową, a także stworzy praktyczne półki na kosmetyki, które można dowolnie podświetlić
  • jeśli umieścimy wannę bezpośrednio pod oknem połaciowym, zyskamy niezrównany widok z wanny na niebo!

To zalety, które chętnie wykorzystują projektanci w aranżacji łazienki na poddaszu.

Wygoda korzystania zależy tu w dużej mierze od wysokości ścianki kolankowej. W wannie powinniśmy móc swobodnie stanąć. Przy niskiej ściance należy wannę odsunąć od ściany ku wnętrzu łazienki stosując zabudowę, np. z płyty kartonowo- gipsowej. Nie oznacza to jednak utraty tej przestrzeni. Należy ją wykorzystać jako miejsce montażu baterii podtynkowej, półek na kosmetyki, kwiaty i ozdoby, a nawet – po bokach wanny – na zabudowę meblową, otwartą lub zamykaną.

Wanna z hydromasażem w łazience na poddaszu – czy zmieści się pod skosem?

Jeśli naszym marzeniem jest wanna z hydromasażem – nie trzeba z niego rezygnować w łazience na poddaszu. Należy jedynie pamiętać, że wanna z hydromasażem (w zależności od modelu) będzie o kilka lub nawet kilkanaście cm wyższa, niż zwykła wanna. Trzeba to sprawdzić przed zakupem i dokładnie wymierzyć, jeśli planujemy montaż wanny z hydromasażem pod skosem.

Więcej informacji na temat wanien z hydromasażem można znaleźć w artykule: „Wanna z hydromasażem - relaks w stylu SPA”.

Łazienka na poddaszu – co można umieścić pod skosami?

Funkcjonalność przestrzeni pod skosami w łazience na poddaszu zależy od wysokości ścianki kolankowej oraz kąta nachylenia skosu. Jakie elementy wyposażenia łazienki można umieścić pod skosami?

Jeśli ścianka kolankowa jest niska lub średniej wysokości, pod skosem na pewno zmieści się:

  • wanna
  • bateria wannowa wolnostojąca
  • stojak na ręczniki, stolik - pomocnik
  • zabudowa meblowa – szafki otwarte i zamykane, półki na ręczniki, kwiaty, akcesoria, miękkie siedzisko jako wykończenie niskiej szafki pod skosem. Przy zamykanej szafce należy pamiętać o otworach wentylacyjnych
  • pralka – tu wiele zależy od dokładnej wysokości ścianki kolankowej. Wysokość pralki ładowanej od przodu to ok. 85 cm. Pralka musi swobodnie wejść pod skos i dobrze jest, aby móc wykończyć ją blatem od góry. Przy codziennym korzystaniu i tak najczęściej przy pralce schylamy się lub kucamy. Jeśli użytkowanie w ten sposób nie będzie dla nas kłopotliwe, to pralka pod skosem będzie dobrym wyborem. Polecamy projekt łazienki na poddaszu z pralką jako inspirację -> Łazienka z wanną i prysznicem na poddaszu - 13,4 m2  

Jeśli ścianka kolankowa jest wysoka, pod skosem można dodatkowo rozważyć montaż:

Prysznic w łazience na poddaszu – gdzie ustawić kabinę prysznicową?

Ze względu na wygodę użytkowania oraz budżet – prysznic w łazience na poddaszu najlepiej umieścić przy ścianach, które mają pełną wysokość. Kabina prysznicowa czy kabina walk-in w standardowych rozmiarach będzie zdecydowanie tańsza, niż wykonana na wymiar, z uwzględnieniem skosu.

Niemniej jednak, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w niewielkich łazienkach, gdzie priorytetem jest umiejscowienie na ścianie o pełnej wysokości umywalki i lustra. Można wówczas zdecydować się na lokalizację strefy natrysku pod skosem. Doświadczeni projektanci wnętrz oferują tu wiele możliwości.

Jeśli ścianka kolankowa jest wysoka, można rozważyć montaż ścianki walk-in przy pełnej wysokości ściany, a strefę wejścia do kabiny – pod wysokim skosem. Jak w projekcie łazienki z prysznicem i wanną na poddaszu, w którym cały sufit jest w skosie -> Łazienka z wanną i prysznicem - 13,5 m2

Można również zlecić projekt i wykonanie kabiny prysznicowej lub ścianki walk-in na wymiar. Powstanie wówczas kabina idealnie dopasowana do naszej łazienki. Jest to jednak rozwiązanie, które bardziej obciąży budżet. Polecamy obejrzeć przykładowy projekt z takim rozwiązaniem -> Łazienka z wanną i prysznicem - 11,8 m2 

Łazienka na poddaszu – czym wykończyć skosy?

Skosy w łazience wykańczamy tynkiem i malujemy farbą. Ani płytki ścienne, ani - tym bardziej - płytki podłogowe się tu nie sprawdzą - ze względu na trudność w montażu oraz ich ciężar. Warto jednak zainwestować w zakup specjalnej farby do mokrych pomieszczeń. Dzięki temu wilgoć, szczególnie w strefie wanny i prysznica (jeśli montujemy prysznic pod skosem), będzie szybko spływać i wysychać, a ściana będzie zabezpieczona przeciw grzybom i pleśni.

Projektanci Bokaro polecają malowanie skosów jasnymi kolorami. Taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń, sprawia też, że elementy wyposażenia łazienki umieszczone pod skosami będą lepiej widoczne.