Wyświetlaj:

Projekt łazienki z oknem – o czym trzeba pamiętać?

Okno w łazience uważa się za duży atut - to nie tylko dzienne światło i oszczędność energii, ale również możliwość wietrzenia pomieszczenia. Jeśli dysponujemy oknem w łazience, należy maksymalnie wykorzystać ten atut i w sposób przemyślany wpleść okno w projekt łazienki.

Aranżacja łazienki z oknem powinna być dokładnie przemyślana pod kątem wykorzystania światła dziennego. Dobry projektant wnętrz zwróci także uwagę na wiele kwestii związanych z montażem okna w łazience, na przykład:

  • z czego okno w łazience powinno być wykonane?
  • gdzie zamontować lustro w łazience z oknem?
  • jakie parapety zamontować w oknie łazienkowym?
  • czym zasłonić okno w łazience, aby zapewnić domownikom prywatność?
  • jak rozplanować układ płytek ściennych na ścianie z oknem?

Wiele zależy od tego jakiego typu okno w łazience mamy zamontowane. Inaczej będzie planowana aranżacja łazienki z oknem dachowym, inaczej z oknem pasmowym, a jeszcze inaczej aranżacja łazienki z oknem balkonowym.

Łazienka z oknem dachowym

Okna dachowe w łazience pod skosami dają doskonałe oświetlenie łazienki. Dużym plusem jest to, że takiego okna nie musimy niczym zasłaniać, a w zamian możemy cieszyć się widokiem nieba. W łazience z oknem dachowym najczęściej wykorzystujemy ten atut, aby ustawić pod nim wannę. To praktyczne rozwiązanie, które zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni, a także gwarantuje wspaniały widok z wanny.

Pod oknem dachowym doskonale wygląda wanna wolnostojąca, przy której można ustawić elegancki stolik, siedzisko oraz baterię wannową wolnostojącą. Jeśli kąt nachylenia skosu na to pozwala, w tym miejscu sprawdzi się również klasyczna wanna prostokątna, wanna narożna lub wanna w zabudowie.

Łazienka z oknem dachowym to również doskonałe miejsce dla kwiatów doniczkowych. Trend na rośliny w łazience jest bardzo popularny, a warunki, jakie daje okno dachowe w łazience są wręcz idealne dla spektakularnych roślin egzotycznych. Wilgoć i stały dostęp do światła będą sprzyjać uprawie popularnej monstery, oczyszczających powietrze sansewierii czy klasycznych fikusów. Rośliny mogą być największą ozdobą aranżacji łazienki w każdym stylu – organicznym, skandynawskim, japandi, czy art deco.

Jak zaprojektować łazienkę z oknem dachowym? Polecamy artykuł: „Łazienka na poddaszu - jak urządzić łazienkę ze skosami?”, a także projekty łazienek na poddaszu autorstwa projektantów Bokaro.

Łazienka z oknem balkonowym

W łazience z dużym oknem balkonowym trudnością może być rozplanowanie funkcji. Jeśli projektujemy wnętrze „od zera” najlepiej pamiętać o kilku kwestiach:

  • lustro łazienkowe nie powinno znajdować się naprzeciwko okna, utrudni to korzystanie z niego, ponieważ światło dzienne będzie się odbijać w lustrze i utrudni przeglądanie się
  • w świetle okna nie ustawimy wanny do zabudowy – tu sprawdzi się jednak doskonale wanna wolnostojąca
  • należy się zastanowić, jaką zastosować zasłonę na okno, aby zapewnić prywatność domownikom – zasłony wymagają montażu karniszy i odpowiedniej do tego zabudowy (jeśli chcemy karnisze zasłonić); żaluzje drewniane nie powinny mieć kontaktu z wodą – jeśli takie planujemy, pamiętajmy o dobrej wentylacji
  • funkcje trzeba rozplanować w taki sposób, aby okno można było otworzyć (jeśli jest otwierane) - skrzydło okna nie powinno kolidować z wanną, miską WC czy umywalką

To tylko kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy aranżacji łazienki z oknem. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz – jego doświadczenie pomoże nam uniknąć wielu błędów w projektowaniu łazienki.

Każdy, kto planuje remont łazienki, może również skorzystać z bezpłatnej porady profesjonalnych projektantów Bokaro. Na spotkanie z projektantem w każdym z salonów łazienek Bokaro można się już umówić za pomocą kalendarza on-line.

Czy można montować okno pod prysznicem – okno w kabinie prysznicowej?

Często widujemy projekty łazienek, w których strefa natrysku obejmuje okno. Należy do tych rozwiązań podchodzić z rozwagą, ponieważ wiele zależy od warunków, jakimi dysponujemy w naszej łazience.

Okno w strefie natrysku musi być maksymalnie zabezpieczone przed wilgocią. Ramę drewnianą raczej odradzamy, ze względu na trudności w konserwacji, a także możliwe kłopoty z gwarancją na okno. Jeśli projektujemy okno w strefie kabiny prysznicowej, jako jedną ze ścian prysznica, lub jedynie jako doświetlenie, lepiej zdecydować się na okna PVC.

Oczywiście wnękę okienną oraz parapet należy wykończyć w płytce – sprawdzą się tutaj zarówno płytki ścienne, jaki i płytki podłogowe.

Prywatności nie możemy zapewnić ani zasłonami, ani żaluzjami czy roletami. Okno w strefie natrysku powinno być wyposażone w szybę mleczną, mrożoną lub w inny sposób nieprzezierną. Pamiętajmy jednak, że taka zasłona przy włączonym świetle nie jest pełna i sylwetka osoby biorącej natrysk będzie widoczna z zewnątrz.

W strefie prysznica sprawdzi się za to okno pasmowe, które doświetla łazienkę, ale nie jest narażone na bezpośredni kontakt z wodą oraz zapewnia prywatność. Polecamy ten projekt łazienki z oknem jako inspirację -> Łazienka z prysznicem - 6 m2

Należy również pamiętać, że kabina prysznicowa musi być montowana w oparciu o ścianę. Nawet kabina walk-in ma wspornik, który musi być przymocowany do ściany. Projekt łazienki z oknem w strefie natrysku musi uwzględniać odpowiednie podparcie ścianek kabiny prysznicowej. Istnieją na rynku rozwiązania, które pozwalają na mocowanie ścianek kabiny prysznicowej do sufitu – konieczny jest do tego odpowiedni wspornik, dedykowany do modelu kabiny.

Czym zasłonić okno w łazience?

Rodzaj zasłony okiennej do łazienki z oknem to również część aranżacji wnętrza. Powinna nawiązywać klimatem do projektu wnętrza, ale również zapewniać intymność użytkownikom łazienki.

Okno połaciowe w łazience można zostawić niezasłonięte, ale jeśli chcemy je zasłaniać, można wykorzystać rolety do okien połaciowych. Możemy zamontować roletę płaską - w łazience minimalistycznej lub – w łazience w stylu klasycznym, czy romantycznym – drapowaną roletę rzymską. Polecamy projekt łazienki na poddaszu, jako inspirację -> Pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą i prysznicem- 17,2 m2

Zasłony, rolety i wszystkie tekstylia w łazience nadają ciepła wnętrzu. Nawet w minimalistycznej aranżacji ten dodatek będzie miał duże znaczenie w odbiorze pomieszczenia. Wybór materiału i wzoru jest równoprawnym elementem aranżacji wnętrza. Dodatkowym plusem jest również to, że materiał zasłony czy rolety można stosunkowo szybko wymienić, jeśli chcemy zmienić wystrój łazienki. W łazience, w której stosujemy stonowane kolory, białe płytki lub szare płytki imitujące beton, można samymi tylko dodatkami odmienić styl aranżacji.

W łazience w stylu rustykalnym rolety w pepitkę doskonale podkreślają klimat łazienki, w którym pierwsze skrzypce grają drewniane i czarne akcenty oraz czarne baterie łazienkowe -> Łazienka z prysznicem - 8 m2

W łazience w stylu modern classic, z wykorzystaniem płytki imitującej marmur i złotych akcesoriów łazienkowych, klasyczne zasłony wprowadzają klimat ekskluzywnego salonu -> Stylowa łazienka z wanną i prysznicem - 8 m2

W łazience często stosuje się także rolety dzień – noc, które przepuszczają światło i jednocześnie zapewniają prywatność. Ten typ zasłony jest również stylowo neutralny i pasuje do wielu aranżacji łazienek. Polecamy pomysł na projekt łazienki z oknem, w której płytki imitujące kamień i złote baterie są osią aranżacji, a roleta dzień-noc subtelnie wpisuje się w wystrój łazienki -> Łazienka z prysznicem - 7 m2

W łazience w stylu kolonialnym żaluzje drewniane są niezbędnym elementem budującym klimat wnętrza – jak w tym projekcie łazienki:  Projekt łazienki w stylu organicznym z wanną i prysznicem - 7,8 m2

W podobny sposób, jeśli tylko mamy na to miejsce w łazience, można wykorzystać shuttersy. W tej dużej łazience, w której wykorzystano gresy polerowane i białą ceramikę, drewniane shuttersy nie tylko zapewniają prywatność i są stylowym dodatkiem, ale również równoważą połysk, dodając ciepła wnętrzu -> Łazienka z dużym oknem, wanną i prysznicem - 16 m2

Projekty łazienek Bokaro

Projektanci Bokaro tworzą na co dzień projekty łazienek odpowiadające nawet najtrudniejszym wymaganiom i w każdym stylu. Jako inspirację i pomoc w wyborze wyposażenia łazienki, polecamy naszą galerię kilkuset projektów łazienek - na poddaszu, dla seniora, z pralką, z kabiną walk-in czy nawet z sauną. ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY!